Vattensläckare 9 liter är en effektiv och miljövänlig brandsläckare som ger ett tillförlitligt skydd vid brand i exempelvis offentliga miljöer, industrier och företag. Den är särskilt lämplig för brandklass A, det vill säga bränder i fibrösa material som trä, papper och textilier.
Släckaren är fylld med rent vatten som både släcker och kyler det brinnande materialet, vilket minskar risken för återantändning. Vattensläckare har utmärkta miljöegenskaper – vattnet åldras inte och kan enkelt hällas ut i avloppet vid kassering av släckaren.
Dafos vattensläckare har en robust konstruktion och hög kvalitet på material och ytbehandling, vilket gör dem lämpliga även i krävande miljöer.
Brandsläckaren bör placeras väl synlig, i anslutning till entré eller annan utgång, för snabb åtkomst vid en nödsituation.
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Modell | VK 9 S |
| Effektklass | 27A |
| Mängd släckmedel | 9 lit |
| Släckmedel | Vatten |
| Fyllningstryck kvävgas | 12 bar |
| Höjd inkl. ventil | 620 mm |
| Diameter | ø184 |
| Bredd inkl. handtag | 250 mm |
| Vikt | 14,7 kg |
| Ventil | Förnicklad mässing |
| Handtag | Rostfritt stål |
| Tömningstid | 34 sek |
| Kastlängd | 6-8 m |
| Funktionstemperatur | +5 till +60°C |
| Godkännanden | CE, SS-EN3, MED |
| Antal per pall | 35 |
| Fordonshållare | 15-5106-20, 15-5100-69 |
Vattensläckare 9 liter är en effektiv och miljövänlig brandsläckare som ger ett tillförlitligt skydd vid brand i exempelvis offentliga miljöer, industrier och företag. Den är särskilt lämplig för brandklass A, det vill säga bränder i fibrösa material som trä, papper och textilier.
Släckaren är fylld med rent vatten som både släcker och kyler det brinnande materialet, vilket minskar risken för återantändning. Vattensläckare har utmärkta miljöegenskaper – vattnet åldras inte och kan enkelt hällas ut i avloppet vid kassering av släckaren.
Dafos vattensläckare har en robust konstruktion och hög kvalitet på material och ytbehandling, vilket gör dem lämpliga även i krävande miljöer.
Brandsläckaren bör placeras väl synlig, i anslutning till entré eller annan utgång, för snabb åtkomst vid en nödsituation.
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Modell | VK 9 S |
| Effektklass | 27A |
| Mängd släckmedel | 9 lit |
| Släckmedel | Vatten |
| Fyllningstryck kvävgas | 12 bar |
| Höjd inkl. ventil | 620 mm |
| Diameter | ø184 |
| Bredd inkl. handtag | 250 mm |
| Vikt | 14,7 kg |
| Ventil | Förnicklad mässing |
| Handtag | Rostfritt stål |
| Tömningstid | 34 sek |
| Kastlängd | 6-8 m |
| Funktionstemperatur | +5 till +60°C |
| Godkännanden | CE, SS-EN3, MED |
| Antal per pall | 35 |
| Fordonshållare | 15-5106-20, 15-5100-69 |
Vatten släcker och kyler det brinnande ämnet och ger ett bra skydd mot återantändning. Det är ett effektivt och miljövänligt alternativ för släckning av A-bränder.
Brandsläckare vätska 9 liter rostfri behållare typ VY 9 R
Brandsläckare vätska 6 liter Dafo typ WDPHE 6
Brandsläckare vätska 9 liter Dafo typ WDPHE 9. Packas 30 st/pall
Släckaren släcker och kyler det brinnande ämnet och ger ett bra skydd mot återantändning.
Hos Dafo hittar du designade brandsläckare som kombinerar säkerhet, kvalitet och estetik. Våra designsläckare är perfekta för företag, kontor, hotell och offentliga miljöer där brandskyddet ska smälta in i interiören. Välj mellan vita, svarta eller rostfria brandsläckare – lika säkra som traditionella modeller men med ett utseende som kompletterar inredningen.
Brandsläckare finns i olika utföranden beroende på vilka brandrisker som föreligger. Många myndigheter och organisationer har synpunkter på brandskyddet och ställer krav på brandsläckarna och vilken brandsläckare som ska användas i olika fall. En vanlig fråga är: Hur länge håller en brandsläckare? Här har vi samlat fakta och information om olika typer av brandsläckare samt de råd och riktlinjer som finns kring användandet.
Brandsläckare vätska 9 lit Dafo typ VK 9 SX. Packas 35 st/pall