Vätskesläckare WDPHE 9 9 liter är en kraftfull och miljöanpassad brandsläckare som ger ett effektivt skydd vid brand i exempelvis kontor, offentliga miljöer och bostäder. Vätskesläckare är särskilt lämpade för brandklass A och används främst för att släcka bränder i material som trä, papper och textilier.
Släckaren är fylld med vatten och en tillsats som förstärker släckeffekten. Den är helt fri från fluortensider (PFAS), vilket gör den till ett miljövänligt och framtidssäkert alternativ som inte omfattas av kommande lagstiftning mot fluorerade ämnen.
Tillsatsen, bland annat ammoniumsulfat, sänker ytspänningen och förbättrar vätskans inträngningsförmåga samt kyleffekt. Detta ger en avsevärt bättre släckeffekt vid glödbränder jämfört med enbart vatten.
På grund av avsaknaden av fluortensider är släckaren inte avsedd för bränder i lättantändliga vätskor (brandklass B). Den är däremot mycket väl lämpad för användning i kontor, offentliga miljöer samt i hem och bostäder.
Brandsläckaren bör placeras väl synlig, i anslutning till entré eller annan utgång, så att den snabbt kan nås vid en nödsituation.
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Modell | WDPHE 9 |
| Effektklass | 55A |
| Mängd släckmedel | 9 lit |
| Släckmedel | Vatten med tillsats |
| Typ av släckmedel | Imprex W+, premix |
| Fyllningstryck kvävgas | 15 bar |
| Höjd inkl. ventil | 615 mm |
| Diameter | ø190 mm |
| Bredd inkl. handtag | 300 mm |
| Vikt | 14,9 kg |
| Handtag | Rostfritt stål |
| Tömningstid | 54 sek |
| Kastlängd | 4-6 m |
| Funktionstemperatur | +5 till +60°C |
| Godkännanden | CE, SS-EN3 |
| Antal per pall | 30 |
| Fordonshållare | 15-5106-35 |
Vätskesläckare WDPHE 9 9 liter är en kraftfull och miljöanpassad brandsläckare som ger ett effektivt skydd vid brand i exempelvis kontor, offentliga miljöer och bostäder. Vätskesläckare är särskilt lämpade för brandklass A och används främst för att släcka bränder i material som trä, papper och textilier.
Släckaren är fylld med vatten och en tillsats som förstärker släckeffekten. Den är helt fri från fluortensider (PFAS), vilket gör den till ett miljövänligt och framtidssäkert alternativ som inte omfattas av kommande lagstiftning mot fluorerade ämnen.
Tillsatsen, bland annat ammoniumsulfat, sänker ytspänningen och förbättrar vätskans inträngningsförmåga samt kyleffekt. Detta ger en avsevärt bättre släckeffekt vid glödbränder jämfört med enbart vatten.
På grund av avsaknaden av fluortensider är släckaren inte avsedd för bränder i lättantändliga vätskor (brandklass B). Den är däremot mycket väl lämpad för användning i kontor, offentliga miljöer samt i hem och bostäder.
Brandsläckaren bör placeras väl synlig, i anslutning till entré eller annan utgång, så att den snabbt kan nås vid en nödsituation.
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Modell | WDPHE 9 |
| Effektklass | 55A |
| Mängd släckmedel | 9 lit |
| Släckmedel | Vatten med tillsats |
| Typ av släckmedel | Imprex W+, premix |
| Fyllningstryck kvävgas | 15 bar |
| Höjd inkl. ventil | 615 mm |
| Diameter | ø190 mm |
| Bredd inkl. handtag | 300 mm |
| Vikt | 14,9 kg |
| Handtag | Rostfritt stål |
| Tömningstid | 54 sek |
| Kastlängd | 4-6 m |
| Funktionstemperatur | +5 till +60°C |
| Godkännanden | CE, SS-EN3 |
| Antal per pall | 30 |
| Fordonshållare | 15-5106-35 |
Brandsläckare vätska 6 liter Dafo typ WDPHE 6
Brandsläckare vätska 9 lit Dafo typ VK 9 SX. Packas 35 st/pall
Hos Dafo hittar du designade brandsläckare som kombinerar säkerhet, kvalitet och estetik. Våra designsläckare är perfekta för företag, kontor, hotell och offentliga miljöer där brandskyddet ska smälta in i interiören. Välj mellan vita, svarta eller rostfria brandsläckare – lika säkra som traditionella modeller men med ett utseende som kompletterar inredningen.
Brandsläckare vätska 9 liter rostfri behållare typ VY 9 R
Packas 35 st per pall
Släckaren släcker och kyler det brinnande ämnet och ger ett bra skydd mot återantändning.
Vid större bränder i brännbara vätskor är skum en förutsättning för lyckad brandbekämpning. Vid brand i fibrösa ämnen förhöjer också skumtillsatser effekten på vatten. Därför har skum fått en omfattande användning i synnerhet hos räddningstjänsten, men skum förekommer också i sprinklersystem och andra fasta installationer samt i handbrandsläckare. Även flyg och sjöfart använder skumvätskor vid bekämpning av brand.
Vatten släcker och kyler det brinnande ämnet och ger ett bra skydd mot återantändning. Det är ett effektivt och miljövänligt alternativ för släckning av A-bränder.