Skumsläckare SDB 9 P 9 liter är en kraftfull och effektiv brandsläckare som ger ett tillförlitligt skydd vid brand i exempelvis offentliga miljöer, verksamheter och större lokaler. Skum är ett mycket effektivt släckmedel för brandklasserna A och B och lämpar sig särskilt väl där man vill undvika den nedskräpning som pulver kan orsaka.
Släckaren är fylld med fluorfria skumvätskor, helt fria från PFAS och fluortensider. Den erbjuder hög släckeffekt samtidigt som den minimerar påverkan på miljö och hälsa, vilket gör den till ett framtidssäkert val.
Skumsläckare SDB 9 P har en patenterad munstyckeskonstruktion i kombination med nyutvecklade skumvätskor, vilket ger en effektiv och jämn applicering av skummet över brandhärden.
Brandsläckaren bör placeras väl synlig, i anslutning till entré eller annan utgång, så att den snabbt kan nås vid en nödsituation.
Släckaren levereras med vägghängare.
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Modell | SDB 9 P |
| Effektklass | 27A 233B |
| Mängd släckmedel | 9 lit |
| Släckmedel | Skumvätska PFAS-fri |
| Typ av släckmedel | ImprexFF EcoB |
| Fyllningstryck kvävgas | 15 bar |
| Höjd inkl. ventil | 615 mm |
| Diameter | ø190 |
| Bredd inkl. handtag | 300 mm |
| Vikt | 14,9 kg |
| Handtag | Rostfritt stål |
| Tömningstid | 65 sek |
| Kastlängd | 4-6 m |
| Funktionstemperatur | +5 till +60°C |
| Godkännanden | CE, SS-EN3 |
| Antal per pall | 30 |
| Fordonshållare | 15-5106-35 |
Skumsläckare SDB 9 P 9 liter är en kraftfull och effektiv brandsläckare som ger ett tillförlitligt skydd vid brand i exempelvis offentliga miljöer, verksamheter och större lokaler. Skum är ett mycket effektivt släckmedel för brandklasserna A och B och lämpar sig särskilt väl där man vill undvika den nedskräpning som pulver kan orsaka.
Släckaren är fylld med fluorfria skumvätskor, helt fria från PFAS och fluortensider. Den erbjuder hög släckeffekt samtidigt som den minimerar påverkan på miljö och hälsa, vilket gör den till ett framtidssäkert val.
Skumsläckare SDB 9 P har en patenterad munstyckeskonstruktion i kombination med nyutvecklade skumvätskor, vilket ger en effektiv och jämn applicering av skummet över brandhärden.
Brandsläckaren bör placeras väl synlig, i anslutning till entré eller annan utgång, så att den snabbt kan nås vid en nödsituation.
Släckaren levereras med vägghängare.
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Modell | SDB 9 P |
| Effektklass | 27A 233B |
| Mängd släckmedel | 9 lit |
| Släckmedel | Skumvätska PFAS-fri |
| Typ av släckmedel | ImprexFF EcoB |
| Fyllningstryck kvävgas | 15 bar |
| Höjd inkl. ventil | 615 mm |
| Diameter | ø190 |
| Bredd inkl. handtag | 300 mm |
| Vikt | 14,9 kg |
| Handtag | Rostfritt stål |
| Tömningstid | 65 sek |
| Kastlängd | 4-6 m |
| Funktionstemperatur | +5 till +60°C |
| Godkännanden | CE, SS-EN3 |
| Antal per pall | 30 |
| Fordonshållare | 15-5106-35 |
Rödlackerad hållare för 9-12 kg/lit ø190 mm typ PD12, SU9
Plast PET dubbelsidig
Aluminium färgefterlysande. Modell PrimLux
Plast PET dubbelsidig. Skum på en sida och CO2 på andra
Aluminium färgefterlysande. Modell PrimLux
Svart med röd dörr
Vid större bränder i brännbara vätskor är skum en förutsättning för lyckad brandbekämpning. Vid brand i fibrösa ämnen förhöjer också skumtillsatser effekten på vatten. Därför har skum fått en omfattande användning i synnerhet hos räddningstjänsten, men skum förekommer också i sprinklersystem och andra fasta installationer samt i handbrandsläckare. Även flyg och sjöfart använder skumvätskor vid bekämpning av brand.
Brandsläckare vätska 9 lit Dafo typ VK 9 SX. Packas 35 st/pall
Brandsläckare vätska 9 liter Dafo typ WDPHE 9. Packas 30 st/pall
Brandsläckare vätska 6 liter Dafo typ WDPHE 6