Brandsläckare Dafo/Core KC 5 S koldioxid 5 kg
Kolsyresläckare ger ett effektivt brandskydd vid brand i maskiner och elektrisk utrustning. Koldioxid är en gas som släcker brand i vätskor, gaser och plaster. Den tränger in i de mest svåråtkomliga utrymmen t ex runt en motor eller i ett elskåp. Gasen leder inte heller ström och kan användas direkt mot spänningsförande utrustning. Koldioxid lämnar inga rester efter släckning.
Modell KC 5 S har en robust konstruktion med kraftigt bärhandtag och avtryckare. Släckarens slang är försedd med med ett trattformat munstycke där en del av koldioxiden förångas och en del blir till kolsyresnö. Munstycket ger en bra kastlängd och en optimal fördelning mellan kolsyresnö och gas. Släckaren levereras med väggfäste.
Här kan du läsa mer om koldioxidsläckare!
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Effektklass | 89B |
| Släckmedel | CO2, koldioxid, (kolsyra) |
| Mängd släckmedel | 5 kg |
| Fyllningstryck kvävgas | 55 bar |
| Vikt laddad | 13,9 kg |
| Höjd inkl ventil | 695 mm |
| Diameter på behållare | ø 136 mm |
| Bredd inkl handtag och snörör | 360 mm |
| Behållare | Stål rödlackerad |
| Ventil | Ventil |
| Handtag | Rostfritt stål |
| Tömningstid | 11 sek |
| Kastlängd | 4 m |
| Funktionstemperatur | -30 °C till 60 °C |
| Godkännanden | CE, EN3, MED |
Brandsläckare Dafo/Core KC 5 S koldioxid 5 kg
Kolsyresläckare ger ett effektivt brandskydd vid brand i maskiner och elektrisk utrustning. Koldioxid är en gas som släcker brand i vätskor, gaser och plaster. Den tränger in i de mest svåråtkomliga utrymmen t ex runt en motor eller i ett elskåp. Gasen leder inte heller ström och kan användas direkt mot spänningsförande utrustning. Koldioxid lämnar inga rester efter släckning.
Modell KC 5 S har en robust konstruktion med kraftigt bärhandtag och avtryckare. Släckarens slang är försedd med med ett trattformat munstycke där en del av koldioxiden förångas och en del blir till kolsyresnö. Munstycket ger en bra kastlängd och en optimal fördelning mellan kolsyresnö och gas. Släckaren levereras med väggfäste.
Här kan du läsa mer om koldioxidsläckare!
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Effektklass | 89B |
| Släckmedel | CO2, koldioxid, (kolsyra) |
| Mängd släckmedel | 5 kg |
| Fyllningstryck kvävgas | 55 bar |
| Vikt laddad | 13,9 kg |
| Höjd inkl ventil | 695 mm |
| Diameter på behållare | ø 136 mm |
| Bredd inkl handtag och snörör | 360 mm |
| Behållare | Stål rödlackerad |
| Ventil | Ventil |
| Handtag | Rostfritt stål |
| Tömningstid | 11 sek |
| Kastlängd | 4 m |
| Funktionstemperatur | -30 °C till 60 °C |
| Godkännanden | CE, EN3, MED |
Koldioxid är en gas avsedd för brand i vätskor och plaster. Den släcker inte brand i trä, papper eller tyg. Den används i första hand mot brand i elektrisk utrustning och maskiner där ett rent släckmedel krävs.
Stålbehållare. Fylld med 2 kg CO2. Inkl vägghäng. Packas 88 st/pall
Vit stålbehållare, etikett medlevereras separat
Aluminiumbehållare. Fylld 5 kg koldioxid, CO2. Packas 32 st per pall
Antimagnetisk släckare avsedd för magnetröntgenrum mm.
Blank aluminiumbehållare
Aluminiumbehållare. Fylld med 2 kg CO2. Inkl vägghäng.Packas 88st/pall
En koldioxidsläckare, även kallad kolsyresläckare, är en mycket effektiv brandsläckare med koldioxid (CO₂) för bränder i elektrisk utrustning och vätskor. Den släcker snabbt genom att tränga undan syret och kyla brandhärden – utan att lämna några släckrester. Hos Dafo hittar du CE-märkta koldioxidsläckare som uppfyller kraven i SS-EN 3, utformade för professionell användning i företag, laboratorier och offentlig verksamhet.