Skumsläckare SD6F 6 liter är en effektiv och driftsäker brandsläckare som ger ett tillförlitligt skydd vid brand i exempelvis utomhusmiljöer, fordon, lager och andra utrymmen där temperaturen kan variera. Skum är ett mycket effektivt släckmedel för brandklasserna A och B och lämpar sig särskilt väl där man vill undvika den nedskräpning som pulver kan orsaka.
Släckaren är fylld med fluorfria skumvätskor, helt fria från PFAS och fluortensider. Den erbjuder hög släckeffekt samtidigt som den minimerar påverkan på miljö och hälsa, vilket gör den till ett framtidssäkert val.
Skumvätskan är dessutom frostskyddad, vilket möjliggör användning i temperaturer ner till -20°C. Det gör den särskilt lämplig för placering i kalla miljöer eller utomhus.
Skumsläckare SD6F har en konstruktion som ger en jämn och effektiv applicering av skummet över brandhärden, vilket bidrar till snabb släckning och minskar risken för återantändning.
Brandsläckaren bör placeras väl synlig, i anslutning till entré eller annan utgång, så att den snabbt kan nås vid en nödsituation.
Släckaren levereras med vägghängare.
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Modell | SD 6 F |
| Effektklass | 21A 113B |
| Mängd släckmedel | 6 lit |
| Släckmedel | Imprex FFX-20 |
| Typ av släckmedel | Skumvätska PFAS-fri, frostkyddad |
| Fyllningstryck kvävgas | 15 bar |
| Höjd inkl. ventil | 530 mm |
| Diameter | ø170 mm |
| Bredd inkl. handtag | 285 mm |
| Vikt | 10,3 kg |
| Handtag | Rostfritt stål |
| Tömningstid | 35 sek |
| Kastlängd | 4-6 m |
| Funktionstemperatur | -20 till +60°C |
| Godkännanden | CE, SS-EN3 |
| Antal per pall | 49 st |
| Fordonshållare | 15-5105-30 |
Skumsläckare SD6F 6 liter är en effektiv och driftsäker brandsläckare som ger ett tillförlitligt skydd vid brand i exempelvis utomhusmiljöer, fordon, lager och andra utrymmen där temperaturen kan variera. Skum är ett mycket effektivt släckmedel för brandklasserna A och B och lämpar sig särskilt väl där man vill undvika den nedskräpning som pulver kan orsaka.
Släckaren är fylld med fluorfria skumvätskor, helt fria från PFAS och fluortensider. Den erbjuder hög släckeffekt samtidigt som den minimerar påverkan på miljö och hälsa, vilket gör den till ett framtidssäkert val.
Skumvätskan är dessutom frostskyddad, vilket möjliggör användning i temperaturer ner till -20°C. Det gör den särskilt lämplig för placering i kalla miljöer eller utomhus.
Skumsläckare SD6F har en konstruktion som ger en jämn och effektiv applicering av skummet över brandhärden, vilket bidrar till snabb släckning och minskar risken för återantändning.
Brandsläckaren bör placeras väl synlig, i anslutning till entré eller annan utgång, så att den snabbt kan nås vid en nödsituation.
Släckaren levereras med vägghängare.
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Modell | SD 6 F |
| Effektklass | 21A 113B |
| Mängd släckmedel | 6 lit |
| Släckmedel | Imprex FFX-20 |
| Typ av släckmedel | Skumvätska PFAS-fri, frostkyddad |
| Fyllningstryck kvävgas | 15 bar |
| Höjd inkl. ventil | 530 mm |
| Diameter | ø170 mm |
| Bredd inkl. handtag | 285 mm |
| Vikt | 10,3 kg |
| Handtag | Rostfritt stål |
| Tömningstid | 35 sek |
| Kastlängd | 4-6 m |
| Funktionstemperatur | -20 till +60°C |
| Godkännanden | CE, SS-EN3 |
| Antal per pall | 49 st |
| Fordonshållare | 15-5105-30 |