Pulversläckare PD 2 GS ML är en kompakt och högkvalitativ brandsläckare med hög släckeffekt, lämplig för fordon och andra mindre utrymmen där ett pålitligt brandskydd krävs. Pulver är det mest mångsidiga släckmedlet och det enda som är klassat för brandklasserna A, B och C. Det släcker effektivt brand i fibrösa material, plaster, vätskor och gaser samt i elektrisk utrustning.
Släckaren är fylld med ett högeffektivt pulver som ger snabb och säker släckverkan vid de flesta typer av brandtillbud. Den är köldbeständig och kan placeras utomhus även vintertid.
Modell PD 2 GS ML är smidig och enkel att hantera. Den är utrustad med slang för mer riktad släckinsats samt försedd med en 6-språkig etikett.
Brandsläckaren bör placeras väl synlig, i anslutning till entré eller annan utgång, så att den snabbt kan nås vid en nödsituation.
Släckaren levereras med fordonshållare.
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Effektklass | 13A 89B C |
| Mängd släckmedel | 2 kg |
| Släckmedel | Pulver |
| Typ av släckmedel | Glutex |
| Fyllningstryck kvävgas | 15 bar |
| Höjd inkl. ventil | 320 mm |
| Diameter | ø 110 mm |
| Bredd inkl. handtag | 140 mm |
| Vikt | 3,5 kg |
| Ventil | Mässing |
| Handtag | Lackerad metall |
| Tömningstid | 10 sek |
| Kastlängd | 3 - 4 m |
| Funktionstemperatur | -30 °C till +60 °C |
| Godkännanden | CE, EN3, MED |
Pulversläckare PD 2 GS ML är en kompakt och högkvalitativ brandsläckare med hög släckeffekt, lämplig för fordon och andra mindre utrymmen där ett pålitligt brandskydd krävs. Pulver är det mest mångsidiga släckmedlet och det enda som är klassat för brandklasserna A, B och C. Det släcker effektivt brand i fibrösa material, plaster, vätskor och gaser samt i elektrisk utrustning.
Släckaren är fylld med ett högeffektivt pulver som ger snabb och säker släckverkan vid de flesta typer av brandtillbud. Den är köldbeständig och kan placeras utomhus även vintertid.
Modell PD 2 GS ML är smidig och enkel att hantera. Den är utrustad med slang för mer riktad släckinsats samt försedd med en 6-språkig etikett.
Brandsläckaren bör placeras väl synlig, i anslutning till entré eller annan utgång, så att den snabbt kan nås vid en nödsituation.
Släckaren levereras med fordonshållare.
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Effektklass | 13A 89B C |
| Mängd släckmedel | 2 kg |
| Släckmedel | Pulver |
| Typ av släckmedel | Glutex |
| Fyllningstryck kvävgas | 15 bar |
| Höjd inkl. ventil | 320 mm |
| Diameter | ø 110 mm |
| Bredd inkl. handtag | 140 mm |
| Vikt | 3,5 kg |
| Ventil | Mässing |
| Handtag | Lackerad metall |
| Tömningstid | 10 sek |
| Kastlängd | 3 - 4 m |
| Funktionstemperatur | -30 °C till +60 °C |
| Godkännanden | CE, EN3, MED |
Fylld med 6 kg ABC-pulver. Inkl vägghängare. Packas 64 st per pall
Fylld med 9 kg ABC-pulver. Inkl vägghängare. Packas 48 st per pall
Fylld med 6 kg ABC-pulver. Inkl vägghängare. Packas 64 st per pall
Fylld med 2 kg ABC-pulver. Inkl fordonsstativ. Packas 144 st per pall
Fylld med 4 kg ABC-pulver. Inkl vägghängare & slang. Packas 88 st/pall
Fylld med 6 kg ABC-pulver. Inkl vägghängare. Packas 64 st per pall
Fylld med 12 kg ABC-pulver. Inkl vägghängare. Packas 35 st per pall
Modellserie Core. Inkl vägghängare. Packas 35 st per pall