Skumsläckare SD 9 E 9 liter är en kraftfull och effektiv brandsläckare som ger ett tillförlitligt skydd vid brand i exempelvis offentliga miljöer, större lokaler och verksamheter. Skum är ett mycket effektivt släckmedel för brandklasserna A och B och lämpar sig särskilt väl där man vill undvika den nedskräpning som pulver kan orsaka.
Släckaren är fylld med fluorfria skumvätskor, helt fria från PFAS och fluortensider. Den erbjuder hög släckeffekt samtidigt som den minimerar påverkan på miljö och hälsa, vilket gör den till ett framtidssäkert val i takt med att fluorerade släckmedel fasas ut.
Skumsläckare SD 9 E är särskilt lämplig för användning i exempelvis butiker, samlingslokaler och andra inomhusmiljöer med blandade brandrisker.
Släckaren är CE-godkänd och uppfyller den europeiska brandsläckarstandarden EN3. Den har effektklass 27A 183B, vilket ger mycket god släckförmåga vid både fasta material och vätskebränder.
Brandsläckaren bör placeras väl synlig, i anslutning till entré eller annan utgång, så att den snabbt kan nås vid en nödsituation.
Släckaren levereras med vägghängare.
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Modell | SD 9 E |
| Effektklass | 27A 183B |
| Mängd släckmedel | 9 lit |
| Släckmedel | Skumvätska PFAS-fri |
| Typ av släckmedel | 1,5% Glorilight ECO, 5% Imprex B |
| Fyllningstryck kvävgas | 15 bar |
| Höjd inkl. ventil | 522 mm |
| Diameter | ø190 mm |
| Bredd inkl. handtag | 300 mm |
| Vikt | 14,6 kg |
| Ventil | Mässing förnicklad |
| Handtag | Lackerad metall |
| Tömningstid | 48 sek |
| Kastlängd | 3-5 m |
| Funktionstemperatur | +5 till 60°C |
| Godkännanden | CE, SS-EN3, MED |
| Antal per pall | 30 st |
| Fordonshållare | 15-5106-35 |
Skumsläckare SD 9 E 9 liter är en kraftfull och effektiv brandsläckare som ger ett tillförlitligt skydd vid brand i exempelvis offentliga miljöer, större lokaler och verksamheter. Skum är ett mycket effektivt släckmedel för brandklasserna A och B och lämpar sig särskilt väl där man vill undvika den nedskräpning som pulver kan orsaka.
Släckaren är fylld med fluorfria skumvätskor, helt fria från PFAS och fluortensider. Den erbjuder hög släckeffekt samtidigt som den minimerar påverkan på miljö och hälsa, vilket gör den till ett framtidssäkert val i takt med att fluorerade släckmedel fasas ut.
Skumsläckare SD 9 E är särskilt lämplig för användning i exempelvis butiker, samlingslokaler och andra inomhusmiljöer med blandade brandrisker.
Släckaren är CE-godkänd och uppfyller den europeiska brandsläckarstandarden EN3. Den har effektklass 27A 183B, vilket ger mycket god släckförmåga vid både fasta material och vätskebränder.
Brandsläckaren bör placeras väl synlig, i anslutning till entré eller annan utgång, så att den snabbt kan nås vid en nödsituation.
Släckaren levereras med vägghängare.
| Namn på parameter | Värde |
|---|---|
| Modell | SD 9 E |
| Effektklass | 27A 183B |
| Mängd släckmedel | 9 lit |
| Släckmedel | Skumvätska PFAS-fri |
| Typ av släckmedel | 1,5% Glorilight ECO, 5% Imprex B |
| Fyllningstryck kvävgas | 15 bar |
| Höjd inkl. ventil | 522 mm |
| Diameter | ø190 mm |
| Bredd inkl. handtag | 300 mm |
| Vikt | 14,6 kg |
| Ventil | Mässing förnicklad |
| Handtag | Lackerad metall |
| Tömningstid | 48 sek |
| Kastlängd | 3-5 m |
| Funktionstemperatur | +5 till 60°C |
| Godkännanden | CE, SS-EN3, MED |
| Antal per pall | 30 st |
| Fordonshållare | 15-5106-35 |